STRIDE Academy Staff
Brett FechnerDirectorBoth Schools
Jamie GoebelPrincipalNorth
Mandy SadloAdministrative AssistantNorth
Katie GruberAdministrative AssistantNorth
Kristi BryantHealth Services AssistantNorth
Jennifer  FeigumKindergartenNorth
Katie SauerKindergartenNorth
Joanne  StoermannKindergartenNorth
Valerie WeyerKindergartenNorth
Melanie Halter1st GradeNorth
Caroline Ruegemer1st GradeNorth
Rebecca Rauch1st GradeNorth
Sarah Mikels1st GradeNorth
Cortney Ryan2nd GradeNorth
Angela Helmbrecht2nd GradeNorth
Rebecca Hull2nd GradeNorth
Deb Northburg3rd GradeNorth
Angela Schmitz3rd GradeNorth
Brianna Larison3rd GradeNorth
Tim HeertsChoir Director / General MusicNorth
Jason  FleegePhysical Education/DAPENorth
Ethelyn StahlLibrarianNorth
Betsy TroutSpecial Education TeacherNorth
Katie NelsonSpecial Education TeacherNorth
Monica SchrautTitle 1 / Literacy CoachNorth
Rodger VixMaintenanceNorth
Jan GavandaCustodianNorth
Cathy LindstromSPED ParaprofessionalNorth
Krista SwensonSPED ParaprofessionalNorth
Linda TheisenSPED ParaprofessionalNorth
 SPED ParaprofessionalNorth
Hannah JohnsonSPED ParaprofessionalNorth
 SPED ParaprofessionalNorth
Shonda  MartinsonTitle 1North
Kelly ButkowskiSPED ParaprofessionalNorth
Heather WalshKitchen Staff/CustodianNorth
Sue DingmannLunchroom / Recess StaffNorth
   
Donna NordstromPrincipalSouth
Julie GrombergAdministrative Assistant South
Katie KoesterAdministrative AssistantSouth
Brandon RogersCustodianSouth
Sharon Ahmed4th GradeSouth
Dan  Thole4th GradeSouth
Amy  Wilwerding4th GradeSouth
Laura  Maiers5th GradeSouth
Sara Voss5th GradeSouth
Chris Kirchner5th GradeSouth
Stephanie  Leedahl6th GradeSouth
Laura Griffith6th GradeSouth
Leanna  ChristensenMathSouth
Michelle LeskeScienceSouth
Lesley BurandtLanguage Arts/8th Grade AdvisorSouth
Mary SwansonMath / Math CoachSouth
Nathan SchwietersSocial Studies/Activities DirectorSouth
Jon Leintz Special Education Teacher South
Michelle Kockler Special Education TeacherSouth
Jenny JusticeSpecial Education TeacherSouth
Leanne  Stephens Special Education TeacherSouth
Nancy  StellmachTitle 1South
Katherine LynchArt/SpanishBoth Schools
Becky WallinBandSouth
Denise BernardChoir/MusicSouth
Shauna SeamanTechnology South
Randy Quistorff Physical Education/DAPE/7th Grade AdvisorSouth
Jennifer Mitchell Title 1South
Erin Brown Behavior InterventionistSouth Campus
Carol Trinklein SPED ParaprofessionalSouth Campus
Christina  HochhalterSPED ParaprofessionalSouth Campus
Nadine  MartinSPED ParaprofessionalSouth Campus
Ben TheisenSPED ParaprofessionalSouth Campus
Sandra  HughesSPED ParaprofessionalSouth Campus
Portia  HunstigerSPED ParaprofessionalSouth Campus
Diane  DukowitzSPED ParaprofessionalSouth Campus
 SPED ParaprofessionalSouth Campus
 SPED ParaprofessionalSouth Campus
   
   
Courtney Budge Speech/Language PathologistBoth Schools
Ambur ChaikaSocial Worker/504 CoordinatorBoth Schools
Stacy Abraham English Language LearnersBoth Schools
Michelle  HahnSchool NurseBoth Schools

To email staff use the first letter of the first name and the last name at strideacademy.org.

Example:
John Smith - jsmith@strideacademy.org




STRIDE Academy © 2012 | All rights reserved | 1025 18th St. N,  St. Cloud, MN  56303 | (320) 230-5340

STRIDE Academy is authorized by Friends of Education, EXO-01-A, 200 East Lake Street, Wayzata, MN 55391